احادیث نورانی از پیامبر اکرم (ص) و ائمّه ع پیرامون گردش و تفریحات سالم


رسول خدا صلي الله عليه واله می فرمایند : سرگرمی داشته باشید و تفریح کنید؛ چرا که خوش نمی‌دارم در دین شما درشتی و سختی دیده شود. نهج الفصاحة، صفحه 259، ح 531


پيامبر گرامي اسلام ص برويد مسافرت كنيد. در سفر اگر نفع مالي عايدتان نشود (لااقل) از فوائد عقلاني و تجربي آن بهره‌مند خواهيد شد. (مكارم‌الاخلاق، ص ٢٤٠


پيامبر گرامي اسلام صلي‌الله عليه و آله و سلم»: براي سفر، اول همسفر بیابید و سپس مسافرت کنید الرَّفيقُ ثُمّ الطّريقُ. (مستدرک، ج ٨، ص ٢٠٩)


«امام جعفرصادق(عليه‌السلام)»: در وقت مسافرت، سفرت را با دادن صدقه آغاز کن و سلامتي خود را تأمين نما. (بحار، ج ١٠٠، ص ١٠٣) إفتَتِحْ سَفَركَ بِالصَّدقَةِ وَ اخرُجْ اِذا بَدالَك فَاِنَّكَ تَشترَيِ سَلامَةَ سَفَرِكَ.


«امام جعفرصادق(عليه‌السلام)»: انسان عاقل جز براي يکي از سه چيز مسافرت نمي‌کند: يا براي نيل به معارف الهي و ذخيره براي روز معاد، يا جهت درآمد و تحصيل معاش و يا براي سياحت و سرور در غير امور حرام و نامشروع. (المحجَّة‌البَيضاء، ج ٤، ص ٥٦ ـ ٥٥)


«امام جعفرصادق(عليه‌السلام)»: در سفر، انگشتر عقيق در دست داشتن باعث حفاظت و ايمني است. الخاتَمُ العَقيقُ امانٌ في‌السَّفر. (مستدرک، ج ٨، ص ٢١٨)


پيامبر گرامي اسلام صلي‌الله عليه و آله و سلم»: هر گاه يکي از شما به سفر رفت، در مراجعت هديه و سوغاتي براي خانواده‌اش به همراه بياورد. اذا خَرَجَ اَحدُكُم الي سَفَرٍ ثُمَّ قَدِمَ عَلي اَهلِهِ فَلْيُهدِهِمَ وَ لْيُطرِفْهُم. (بحار، ٧٦، ص ٢٨٣)


«امام رضا(عليه‌السلام)»: سه خصلت در سفر نشانة مروّت و جوانمردي است: توشه و ساز و برگ خود را در اختيار همسفران قرار دادن، اخلاق و رفتار خوش داشتن و مزاح و شوخي‌هاي خالي از گناه. ثلاثٌ مِن المُرُوَّةِ في السَّفرِ: بَذلُ الزّادِ وَ حُسنُ الخُلقِ وَ الم‍ِزاحُ في غَيرِ المَعاصي. (خصال، ج ١، ص ١٥٧)


«پيامبر گرامي اسلام صلي‌الله عليه و آله و سلم»: يکي از سنَّت‌هاي اسلامي، عده‌اي که به سفر مي‌روند توشه و ساز و برگ خود را از هم‌سفرانشان دريغ نکنند، اين عمل مسلماً براي همگان گواراتر و در خُلقيّات آنان اثر نيکوتري خواهد داشت. مِن السُّنَّةِ اِذا خَرَجَ القومُ في سَفَرٍ أنَ يُخرِجوا نَفَقَتَهُم فَاِنّ ذلِكَ أَطيَبُ لِأَنفُسِهِم و أحْسَنُ لِأَخلاقِهمِ. (مکارم‌الاخلاق، ص ٢٥١)


اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

حاضرین در سایت

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

در یافت ایمیل

برای دریافت ایمیل های هفتگی، لطفا اسم خود را ثبت نام کنید.

کانال تلگرام مرکز امام علی ع

پخش زنده حرم امام رضا (ع

احادیث و فرمایشات نورانی از امام رضا ع پیرامون تفریحات سالم


توصیه های امام رضا(ع) درباره اوقات فراغت و تفریحات سالم


امام رضا (ع) کوشش کنید ،اوقات روز شما بر 4 بخش باشد بخشی برای تامین معاش ، بخشی برای عبادت بخشی برای معاشرت با دوستان مورد اعتماد بخشی را هم به تفریحات و لذایذ خود اختصاص دهید و از مسرّت و شادی ساعات تفریح نیرو بگیرید و از این نیرو برای انجام وظائف استفاده کنید


امام رضا علیه السلام : هیچ بنده ای حقیقت ایمانش را کامل نمی کند مگر این که در او سه خصلت باشد:دین شناسی، تدبیر نیکو در زندگی و شکیبایی در مصیبت ها و بلاها. لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّی تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِی الدّینِ وَ حُسنُ التَّقدیرِ فِی المَعیشَةِ، وَ الصَّبرُ عَلَی الرَّزایا؛


امام رضا علیه السلام: در زندگی روزمره سهم مهمی را برای تفریح و لذات حلال قائل شده و از کارهای لغو و بیهوده پرهیز نمائید. و در ضمن توصیه به ریان بن شبیب می‌فرمایند: «اگر دوست داری در درجات عالی بهشت با ما باشی به حزن ما محزون و به شادی ما شاد باش.


امام رضا (ع) می فرمایند: خود را با کار مداوم خسته نکنید و برای خود تفریح و تنوع قرار دهید ولی از کاری که در آن اسراف باشد یا شما را در اجتماع سبک کند پرهیز کنید


اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

کمک به مرکز امام علی ع